به نام خدا

دستورالعمل رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی

 

حالت طبیعی دندان ها و لب ها وزبان به نحوی است که حرکت زبان و حضور بزاق باعث می شود قسمت عمده ای از موادی که روی دندان ها تجمع پیدا می کند برداشته شود.اما وقتی براکت ها و سیم ارتودنسی روی دندان قرار داده می شود شرایط عوض می شود . به دلیل اینکه تکه های غذا بر روی براکت ها و سیم ها جمع می شود فردی که تحت درمان ارتودنسی است باید اهمیت ویژه ای را برای تمیز کردن دندانها قائل شود .در ادامه 3 مرحله ضروری و 2 مرحله انتخابی که برای رعایت بهداشت دندان ها در ارتودنسی سودمند هستند را یاد آور می شویم.مراحل ضروری سه گانه برای تمامی بیماران اجباری است اما دو مرحله انتخابی بنا به تجویز متخصص ارتودنسی برای هر بیمار تجویز می شود. لازم به توضیح است اکر فرد دقیقا به این توصیه ها دقت کند بهیچ عنوان ارتودنسی باعث تغییر رنگ و یا پوسیدگی دندان ها نمی شود.

ارتودنسی شفافمراحل ضروری :

1- شستشوی دهان و دندان ها با آب فراوان.

هدف از این مرحله حذف تکه های بزرگ غذا از روی دندان ها است.بهنرین کار برای این مرحله همان آب است .

13332-نخ دندان کشیدن

نخ دندان بهترین وسیله برای تمییز کردن نوای بین دندان ها و سیم ها است که توسط متخصص ارتودنسی توصیه می شود. معمولا با نخ دندان معمولی هم این کار امکان پذیر است اما ممکن است متخصص ارتودنسی نخ دندان ویژه ارتودنسی (سوپر فلاس ) را برای شما لازم بداند.نخ دندان کشیدن در ارتودنسی روش خاصی دارد.که می توانید از متخصص ارتودنسی خود سوال کنید تا بهترین روش آن را به شما یاد دهد . چند نمونه از فیلم های آموزشی در این زمینه در قسمت “فیلم های آموزشی ” همین وب سایت تخصصی دکتر احمد بهروزیان موجود می باشد.

 

نخ دندان با سیم

 

3-استفاده از خمیر دندان و مسواک

سومین قدم عبارت است از استفاده از مسواک و خمیر دندان.خمیر دندان خاصی برای ارتودنسی توصیه نشده است اما مسواک های مخصوص ارتودنسی وجود دارند که الیاف آنها حالت خاصی دارد .اما ما بر اساس تجربه توصیه می کنیم بهترین مسواک برای ارتودنسی مسواکی است که بیمار با آن راحت است و عموما نیاز به مسواک خاصی نیست.اگر احساس می کنید با مسواک خود مشکل دارید در جلسه ویزیت بعدی با دکتر در میان بگذارید.

ارتودنسی کودکان

مراحل اختیاری

1-استفاده از دهانشویه : از متخصص ارتودنسی خود بخواهید تا دهانشویه مناسب را برای شما تجویز کند.این مساله که بهترین دهانشویه برای ارتودنسی چیست و محصول کدام کا رخانه است بستگی به نظرمتخصص دارد .وی بر اساس نوع مشکل شما و یا مرحله ای از درمان که قرار دارید مثل درمان های ارتودنسی همراه با جراحی فک دهانشویه مناسب را البته اگر لازم باشد تجویز خواهد کرد.

2– مسواک بین دندانی

این هم یکی دیگر از مراحل اختیاری است که بنا به توصیه متخصص ارتودنسی می تواند بکار گرفته شود.مثلا در فاز تثبیت بعد از جراحی فک در بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی همراه با جراحی قرار گرفته اند.(در قسمت فیلم های آموزشی از فیلم آموزشی مسواک بین دندانی دیدن کنید.)

 

مسواک مخصوص بین دندانی در ارتودنسی

عموما در انتهای درمان و بعد از برداشتن ارتودنسی توصیه می شد تا فرد برای برساژ دندان ها و یا جرم گیری به دندانپزشک خود مراجعه کند.

ارتودنسی به روش جدید